Czasopismo „Allensteiner Nachrichten” wydawane jest przez Olsztyńskie Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej od 2003 roku. Od tego czasu stało się ważną wizytówką stowarzyszenia, jak również mniejszości niemieckiej na terenie Warmii i Mazur. Jest to niemieckojęzyczny miesięcznik poświęcony szerokiej problematyce funkcjonowania mniejszości niemieckiej. Czasopismo skierowane jest do członków stowarzyszenia, do byłych mieszkańców Olsztyna, bądź powiatu olsztyńskiego, mieszkających obecnie w Niemczech, ale również do wszystkich zainteresowanych działalnością stowarzyszenia, historią oraz kulturą Niemiec, bądź regionu, a także językiem niemieckim.

Na łamach miesięcznika zamieszczane są informacje dotyczące aktualnej działalności stowarzyszenia, czyli o planowanych projektach, spotkaniach, wystawach czy świętach. Przekazywane są sprawozdania z ich realizacji, połączone często z fotorelacją. W gazecie pojawia się wiele artykułów z zakresu literatury oraz sztuki, publikacje historyczne, w których opisywane są m.in. dawne tradycje, obyczaje, czy wspominane są osoby znane, zasłużone.

Niejednokrotnie publikowane są również nowinki prawnicze dotyczące funkcjonowania mniejszości niemieckiej. Staramy się także informować czytelników o życiu obecnego miasta Olsztyna i regionu. Na łamach miesięcznika promuje się Grupa Młodzieżowa „Ermis”, która m.in. publikuje zaproszenia na swoje projekty, bądź zamieszcza relacje z minionych spotkań. Pojawiają się informacje, czy zaproszenia na wszelkiego rodzaju wydarzenia kulturalne naszych parterów, które istotne są dla społeczności mniejszości niemieckiej.

Poprzez redakcję czasopisma staramy się zachęcić czytelników do współpracy oraz współuczestnictwa w realizowanych zadaniach. Redakcja jest zawsze otwarta na nowe pomysły, czy sugestie odbiorców. Do współpracy chętnie zapraszamy studentów filologii germańskiej, bądź dziennikarstwa. W miesięczniku każdy czytelnik może znaleźć coś dla siebie. W gazecie publikowane są wiersze, pieśni, a nawet dowcipy w języku niemieckim.

Szeroki zakres tematyczny, łatwa dostępność, możliwość współredakcji przyczyniają się do tego, że miesięcznik odgrywa bardzo ważną rolę w przekazywaniu dziedzictwa kulturowego, poszerzania wiedzy m.in. w zakresie historii społeczności mniejszości niemieckiej, czy historii miasta i regionu oraz pielęgnowaniu języka niemieckiego.

Projekt jest współfinansowany ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Bawarskiego Ministerstwa Pracy, Rodziny i Spraw Społecznych oraz Konsulatu Generalnego RFN w Gdańsku.

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Olsztyńskie Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej podpisało umowę z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie dnia 27.02.2023 na realizację zadania „Wydawanie czasopisma „Allensteiner Nachrichten”.

Allensteiner Nachrichten

– numery do pobrania:

Przydatne Linki

Dołącz do Nas

Kontakt

 

Olsztyńskie Stowarzyszenie
Mniejszości Niemieckiej w Olsztynie

ul. Partyzantów 3, Sekretariat (I piętro)
10-522 Olsztyn

tel./fax: 89/523 69 90
tel.: 89/523 69 90, 89/535 97 86

Skip to content