W siedzibie naszego Stowarzyszenia raz w tygodniu spotyka się grupa kobiet i zajmuje się robótkami ręcznymi. Robione podczas tych spotkań rękawiczki, czapki, szaliki i skarpety rozdawane są gościom, bądź sprzedawane podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego. Jeśli nadarza się okazja ręcznie robione dzieła sztuki wystawiane są także podczas spotkań kulturalnych, wystaw bądź prezentowane są poza siedzibą Stowarzyszenia. Wystarczy mieć choć odrobinę umiejętności, ale przede wszystkim dobrych chęci.

Od wielu lat w Domu Kopernika organizowany jest Tydzień Robótek Ręcznych. Projekt organizowany jest dzięki wsparciu finansowemu Federalnego Pełnomocnika ds. Kultury i Mediów, natomiast organizatorem jest Landsmannschaft Ostpreußen.

Podczas całego tygodnia w siedzibie Stowarzyszenia spotyka się grupa kobiet z różnych związków i stowarzyszeń mniejszości niemieckiej z byłych Prus Wschodnich, aby nauczyć się nowych technik, poprawić swoje umiejętności w tzw. robótkach ręcznych.

OSMN
OSMN

Niektóre z uczestniczek warsztatów tworzą piękne, wzorzyste rękawiczki i chusty, wykorzystując podwójne dzianie – wschodniopruską technikę dziania, która tworzy pozytywny wzór z przodu i negatywny wzór z tyłu. Podczas gdy inne panie haftują lub szydełkują wzorzyste chusty, torby lub czapki, uczestniczki projektu w innym zespole angażują się w pracochłonną, ale wspaniałą sztukę tkania. Dobre oczy i stabilna ręka to, oprócz cierpliwości i czasu, warunek konieczny.

Organizowane spotkania zawsze nawiązują do tradycji i obyczajów byłych Prus Wschodnich. Tydzień Robótek Ręcznych prowadzi przewodnicząca kółka kobiet wschodniopruskich – Uta Lüttich z Thorbog, która tak jak zawsze podkreśla w Olsztynie czuje się jak w domu. Towarzyszą jej zawsze pani Gudrun Breuer oraz pani Liesa Rudel, które wspierają prace uczestniczek, motywują, pomagają. Na koniec tygodnia organizowana jest wystawa, która ma otwarty charakter, a każdy zainteresowany może przyjść i podziwiać piękne prace zaangażowanych kobiet.

Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby, które posiadają nawet znikome umiejętności, ale duże chęci do uczestnictwa w zajęciach robótek ręcznych. Spotkania odbywają się w każdy czwartek o godzinie 10 oczywiście w Domu Kopernika.

Przydatne Linki

Dołącz do Nas

Kontakt

 

Olsztyńskie Stowarzyszenie
Mniejszości Niemieckiej w Olsztynie

ul. Partyzantów 3, Sekretariat (I piętro)
10-522 Olsztyn

tel./fax: 89/523 69 90
tel.: 89/523 69 90, 89/535 97 86

Skip to content