Duszpasterstwo niemieckie w Archidiecezji Warmińskiej jest związane w szczególności z osobami bp. Maximiliana Kallera oraz apostolskich wizytatorów Warmii – prałata Johannesa Schwalke i prałata dr.  Lothara Schlegela.
Wznowienie nabożeństw rzymsko-katolickich w języku niemieckim nastąpiło dopiero po 46 latach od zakończenia drugiej wojny światowej. Były one odprawiane przez śp. ks. proboszcza Bronisława Magdziarza w kościele pw. Bogarodzicy Dziewicy Matki Kościoła w olsztyńskich Jarotach.

M. in. dzięki jego staraniom, w tamtejszym kościele, 6 kwietnia 1997 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Edmunda Piszcza, absolwent seminarium duchownego w Münster i Olsztynie – André Schmeier. Od tamtego czasu ks. kanonik mgr lic. André Schmeier pełni posługę rzymsko-katolickiego duszpasterza Mniejszości Niemieckiej w Archidiecezji Warmińskiej. Ks. André Schmeier jest kanonikiem bazyliki Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych w Dobrym Mieście. Sprawuje również funkcję sekretarza Komisji Synodalnej ds. Migracji i Duszpasterstwa Obcojęzycznego oraz ma w swoim dorobku liczne opublikowane tłumaczenia polsko-niemieckie, związane z historią regionu.

Chociaż ks. kanonik André Schmeier urodził się w 1969 r. w dolnosaksońskim Einbeck, to jego rodzina pochodzi z Lidzbarka Warmińskiego oraz okolic Ornety. W 1999 r. został zrealizowany film krótkometrażowy pt. „Niemiec, Warmiak, katolik”, którego bohaterem jest nasz duszpasterz: http://filmpolski.pl

Aktualny spis niemieckojęzycznych Mszy Św. znajduje się w miesięczniku Allensteiner Nachrichten https://www.agdm.pl/projekty/allensteiner-nachrichten/

OSMN

Biuro duszpasterstwa niemieckojęzycznego znajduje się w budynku Kurii Metropolitalnej
przy ul. S. Pieniężnego 22 w Olsztynie.

Prowadzone jest przez panią
mgr farm. Marię Anielski-Kołpa

Kontakt telefoniczny pod numerem 89/524 71 67
w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 10:00 – 12:00

lub za pośrednictwem poczty elektronicznej:
buero-allenstein@visitator-ermland.de

Przydatne Linki

Dołącz do Nas

Kontakt

 

Olsztyńskie Stowarzyszenie
Mniejszości Niemieckiej w Olsztynie

ul. Partyzantów 3, Sekretariat (I piętro)
10-522 Olsztyn

tel./fax: 89/523 69 90
tel.: 89/523 69 90, 89/535 97 86

Skip to content