Od września 2019 współpracujemy z Instytutem do Spraw Kontaktów Międzynarodowych w Stuttgarcie (ifa). W ramach współpracy wspiera nas ifa-Menadżerka ds. kultury Julia Herzog. Zaangażowana ona jest w działalność kulturalną, kształceniową oraz w pracę z młodzieżą, która jest dla nas szczególnie ważna. Poprzez kreatywne pomysły mogliśmy już zrealizować szereg wspaniałych projektów. Wiele z nich już udało się z powodzeniem przeprowadzić: warsztaty filmowe pt. „Stereotypy”, lekcje czytania dla dzieci, wieczór quizowy pt. „Jak dobrze znasz Niemcy”, czy obrady tematyczne ze studentami filologii germańskiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Turniej siatkarski, wystawy, dyskusje, warsztaty i wiele innych atrakcji czeka na młodzież w przyszłości. Co tydzień w Domu Kopernika odbywają się kółka dla młodzieży tzw. Deutsch-AG pod kierownictwem Julii Herzog. Czekają tam na Was pełne wrażeń popołudnia na temat niemieckich zwyczajów i tradycji, wspólne gotowanie, wycieczki i mnóstwo zabawy.

Zawsze na bieżąco i w kontakcie z młodymi ludźmi jesteśmy osiągalni poprzez konto Instagram i stronę Facebook o tej samej nazwie: „Jugend in Allenstein”. Na tych stronach znajdziecie informacje o aktualnych wydarzeniach, nowościach i wielu innych. Bardzo cieszymy się z nowych obserwatorów. Napiszcie do nas!

Zapraszamy serdecznie wszystkich młodych ludzi do brania udziału w naszych wydarzeniach. Przy tym nie trzeba perfekcyjnie mówić po niemiecku, wystarczy zabrać ze sobą chęci i dobry humor! Czekamy na Was!

OSMN
OSMN

Grupa Młodzieżowa "Ermis"

Grupa Młodzieżowa „Ermis” istnieje od 1992 roku i zaprasza do współdziałania osoby w wieku od 16 do 29+ lat. Do grupy należą nie tylko członkowie mniejszości niemieckiej z Warmii i Mazur, ale także młodzi ludzie zainteresowani językiem niemieckim, historią i kulturą niemiecką oraz szeroką działalnością grupy. Podczas regularnych comiesięcznych spotkań – tzw. Ermisówek, które odbywają się w Domu Kopernika w Olsztynie, planowane i omawiane są realizowane projekty. W trakcie zabaw młodzież ma możliwość poznawania siebie i języka niemieckiego.

Od początku działalności grupa ściśle współpracuje z niemiecką grupą młodzieżową Gemeinschaft Junges Ermland (GJE). Wraz z nią przeprowadzono wiele polsko-niemieckich spotkań młodzieży o tematyce polityczno-społecznej, które w większości finansowo wsparte zostały przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.
Od 1994 prowadzona jest współpraca także z organizacją Aktion West-Ost w BDKJ (Związku Katolickiej Młodzieży Niemieckiej).
Wspólnie z Aktion West-Ost młodzież przygotowała i przeprowadziła wiele spotkań międzynarodowych w Niemczech, Polsce, Czechach, Ukrainie i Litwie.

Poprzez szereg kontaktów z Niemcami oraz poprzez spotkania w regionie grupa Ermis jest grupą otwartą i zmotywowaną. Grupa Ermis widzi swoje zadanie przede wszystkim w pracy, która pogłębia i wspiera zrozumienie między młodzieżą z Niemiec i Polski.

Wszystkich zainteresowanych działalnością grupy młodzieżowej Ermis zapraszamy na naszą stronę na Facebooku:
www.facebook.com/GrupaMlodziezowaErmis

Przydatne Linki

Dołącz do Nas

Kontakt

 

Olsztyńskie Stowarzyszenie
Mniejszości Niemieckiej w Olsztynie

ul. Partyzantów 3, Sekretariat (I piętro)
10-522 Olsztyn

tel./fax: 89/523 69 90
tel.: 89/523 69 90, 89/535 97 86

Skip to content