Nasza siedziba została nazwana imieniem Mikołaja Kopernika – osobistości światowej sławy, która jest istotną postacią zarówno dla Polaków jak i Niemców.

12 lutego 1996 roku Związek Byłych Mieszkańców Olsztyna z Gelsenkirchen nabył dla OSMN budynek dawnego niemieckiego Urzędu Finansowego na dawnej Bahnhofstrasse, obecnie przy ul. Partyzantów.
Kamienica pochodząca z 1905 roku znajdowała się w opłakanym stanie. Konieczny był remont generalny, a to wiązało się z ogromnymi kosztami. W 1998 roku Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej zagwarantowała pierwsze środki na ten cel. Dalsze dotacje napłynęły z Bawarii, Starostwa Osnabrück, Związku Rolników byłych Prus Wschodnich i oczywiście Związku Byłych Mieszkańców Olsztyna z Gelsenkirchen.

Dnia 30 września 2000 roku dom został oficjalnie otwarty. Na uroczystość przybyli liczni goście z Wicepremier Rządu Bawarii Barbarą Stamm na czele. Udział wzięli również: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Andrzej Ryński, Prezydent Miasta Olsztyn dr Janusz Cichoń, przedstawiciel Ambasady Niemiec Thomas Neisinger, Wicekonsul Irmgard Hennig, Eugeniusz Gorczyca z Fundacji Współpracy Polski-Niemieckiej, Wicewojewoda Żyliński, Przewodniczący Ziomkostwa Prus Wschodnich Wilhelm von Gottberg, Przewodniczący Związku Byłych Mieszkańców Powiatu Leo Michalski, Przewodniczący Byłych Mieszkańców Olsztyna Gottfried Hufenbach. Po przemówieniach i najlepszych życzeniach dla dalszej pracy w „Domu Kopernika” rozpoczęli poświęcenie domu Jego Ekscelencja biskup sufragan dr Jacek Jezierski i biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego na Mazurach Rudolf Bożanowski. O oprawę artystyczną zadbał kwartet smyczkowy. Przewodniczący Stowarzyszenia objął rolę gospodarza i oprowadził gości po domu.

OSMN
OSMN

Kilka lat ciężkiej pracy przy odbudowie domu opłaciło się. Mniejszość Niemiecka w Olsztynie wprowadziła się do pięknej siedziby, która umożliwia prowadzenie różnorodnej działalności kulturalnej.

Na najniższym piętrze budynku znajduje się sala, w której odbywają się m.in. odczyty, spotkania seniorów, spotkania świąteczne, prowadzone są warsztaty, wystawy. Na tym piętrze do dyspozycji stowarzyszenia jest również kuchnia, pomieszczenie grupy młodzieżowej oraz pomieszczenia gospodarcze.

Parter to pomieszczenia wynajmowane firmom. Dzięki środkom finansowym Stowarzyszenie pokrywa koszty eksploatacyjne budynku.
Na pierwszym piętrze znajdują się cztery pomieszczenia, w których na co dzień odbywają się wszystkie prace nad działalnością stowarzyszenia: biuro stowarzyszenia, pokój księgowej, gabinet przewodniczącej (odbywają się w nim m.in. posiedzenia zarządu, oficjalne spotkania), sala reprezentacyjna (mają w niej miejsca odczyty, koncerty, spotkania dyskusyjne, spotkania oficjalne, przyjmowani są goście), redakcja gazety Allensteiner Nachrichten, pokój grupy robótek ręcznych. W tym roku na pierwszym piętrze dostosowaliśmy również jedno z pomieszczeń do biura, w którym urzęduje nasz gość – Ifa-menadżerka (Institut für Auslandsbeziehungen).
Wędrując wyżej, na drugim piętrze mamy sale do nauki języka niemieckiego oraz salę szkoleniową.

Trzecie piętro zajmują pokoje gościnne, w których można przenocować. Łącznie do dyspozycji jest 10 miejsc noclegowych. Na tym piętrze znajduje się również biblioteka niemieckojęzyczna, która powstała głównie z darowizn osób prywatnych, niemieckich klubów Rotary i obejmuje pozycje od literatury dziecięcej, poprzez literaturę piękną aż po beletrystykę. Na czwartym piętrze mieszczą się także sale do nauki języka niemieckiego oraz pokój przedszkolny, w którym najmłodsi poprzez zabwaę przyswajają podstawy języka niemieckiego.

Ostatnim elementem odbudowy budynku był remont poddasza. Oddanie go do użytku odbyło się 9 lipca 2005 roku. Uroczystość zaszczycili swoją obecnścią: Sekretarz Stanu z Bawarskiego Ministerstwa Pracy, Spraw Socjalnych Rodziny i Kobiet Jürgen Heike, Radca Ministerialny Medardus Hümer, Prezydent Miasta Olsztyn Jerzy Małkowski i ksiądz André Schmeier, jak również członkowie OSMN i dziecięca grupa taneczna. Poddasze rozbudowane zostało ze środków Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Wolnego Państwa Bawarii. Dla uiszczenia długoletniej współpracy i wsparcia z bawarskiej strony dla OSMN to piękne pomieszczenie otrzymało nazwę „Sala Bawarska”. To pomieszczenie jest idealne na wystawy, odczyty, seminaria.

„Dom Kopernika” to miejsce spotkań dla wszystkich członków stowarzyszenia, poczynając od tych najmłodszych, kończąc na najstarszym pokoleniu. Jest to także otwarte miejsce dla każdego, kto interesuje się historią, kulturą Niemiec, regionu, bądź językiem niemieckim. W budynku odbywają się odczyty, wystawy, spotkania seniorów, grupy młodzieżowej, zajęcia językowe oraz warsztatowe, zajęcia z robótek ręcznych, imprezy okolicznościowe oraz redakcja miesięcznika „Allensteiner Nachrichten”. „Dom Kopernika” na przemian rozbrzmiewa muzyką, literaturą, bądź poważnymi rozmowami na tematy związane z historią regionu i ludzi tu mieszkających.

Obsługa księgowa Olsztyńskiego Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej oraz utrzymanie „Domu Kopernika” jest możliwe dzięki wsparciu finansowemu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

OSMN

Przydatne Linki

Dołącz do Nas

Kontakt

 

Olsztyńskie Stowarzyszenie
Mniejszości Niemieckiej w Olsztynie

ul. Partyzantów 3, Sekretariat (I piętro)
10-522 Olsztyn

tel./fax: 89/523 69 90
tel.: 89/523 69 90, 89/535 97 86

Skip to content