Olsztyńskie Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej

Olsztyńskie Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej rozpoczęło swoją działalność w 1991 roku po zawarciu polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie, który gwarantował społeczności niemieckiej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej prawo przyznawania się do swojej niemieckości, do zakładania związków i pielęgnacji własnej kultury i obyczajów.

Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w olsztyńskim Sądzie 4 stycznia 1991 roku. Początek zrobiła mała grupa rodaków, którzy spotykali się w prywatnym mieszkaniu pierwszego przewodniczącego Waltera Angrika. Na pierwszym walnym zgromadzeniu 13 kwietnia 1991 pojawiło się tylko 300 członków mniejszości niemieckiej. Obecnie stowarzyszenie liczy 3280 dorosłych członków. Oprócz tego istnieją jeszcze oddziały i koła w Radostowie, Bukwałdzie i Węgajtach.

30 maja 1991 roku miało miejsce pierwsze oficjalne spotkanie ówczesnego przewodniczącego OSMN Waltera Angrika z Prezydentem Miasta Olsztyn Jerzym Bukowskim. Obecni byli także przedstawiciele dawnych mieszkańców Heinz Daube i Leo Michalski, jak również Gerhard Prengel z Zarządu Ziomkostwa Prus Wschodnich. Przy okazji poruszono też kwestię pomieszczeń dla stowarzyszenia mniejszości. Gerhard Prengel zaoferował zatroszczyć się o wsparcie finansowe na pokrycie kosztów.

OSMN
OSMN

18 czerwca 1991 oddano OSMN do użytku pomieszczenia przy ulicy Knosały. Nawet malusieńkie biuro było powodem do radości, ponieważ naprawdę można było ruszyć z pracą. Członkowie stowarzyszenia zakasali rękawy, pomalowali ściany i wypucowali pomieszczenia na wysoki połysk. Uroczyste otwarcie odbyło się na stojąco, ponieważ brakowało mebli.  Po wzruszających słowach przedstawiciela Ziomkostwa Prus Wschodnich Gerharda Prengel i przewodniczącego Waltera Angrika, zaintonowano głośno i wyraźnie „Ostpreußen Lied”. Z powodu otwartych okien zdziwieni przechodnie podnosili głowy, słuchali i pytali się skąd dobiega ta niemiecka pieśń. Członkowie OSMN ocierali sobie łzy z oczu – po 45 latach mogli przyznać się w końcu do własnej narodowości.

Początek nie był łatwy. Pierwsi współpracownicy nie mieli bladego pojęcia, jak rozpocząć pracę. Pomocy udzielali przedstawiciele Ziomkostwa Prus Wschodnich, którzy panie w biurze wspierali słowem i czynem. Do tego doszły seminaria w „Ostheim” w Bad Prymont, które dały podstawy do dalszej pracy biurowej. Z początku OSMN zajmowało się prawie wszystkimi stowarzyszeniami w Południowych Prusach Wschodnich. Do czasu utworzenia organizacji dachowej jej pracę świadczyło OSMN.

Małymi krokami posuwano się naprzód. O umeblowanie pokoi zatroszczyło się Ziomkostwo Prus Wschodnich i BdV. Punkt  dystrybucji w Strzelcach Opolskich zaopatrzył wszystkie stowarzyszenia w podstawowe wyposażenie: artykuły biurowe, kopiarki, gry, podręczniki, magnetofony i podstawowe wyposażenie przedszkola itd. Jeśli była potrzeba, pomagały także osoby prywatne.

W pierwszych latach opracowywano przede wszystkim wnioski dla szpitali, kościołów, domów dziecka, szkół itd. do Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie. Przy przekazywaniu sprzętu lub zatwierdzaniu wniosków obecni byli zawsze przedstawiciele OSMN. Często tego rodzaju uroczystości, jak np. przekazanie mikroskopu do operacji oczu, były okazją do powitania w Olsztynie osobistości z Niemiec, względnie z Ambasady Niemiec z Warszawy, Konsulatu Generalnego z Gdańska. Radość zawsze była ogromna, kiedy dzięki wstawiennictwu OSMN wnioskodawca otrzymywał urządzenia lub środki, o które się starał.

Olsztyńskie Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej aktywnie działa realizując swoje cele statutowe. Stale podejmujemy wiele działań mających na celu pielęgnowanie poczucia tożsamości narodowej, języka niemieckiego oraz historii i kultury mniejszości niemieckiej.

Dom Kopernika – obecna siedziba Stowarzyszenia – jest miejscem spotkań Niemców i Polaków. Jest to ważny most łączący oba narody.

Dobra współpraca z władzami rządowymi i samorządowymi województwa Warmińsko-Mazurskiego pozwala nam na realizację zadań statutowych, które mają na celu m.in. integrację byłych i obecnych mieszkańców miasta i regionu oraz wzmocnienie więzi językowych i kulturowych. Za szczególny obowiązek uważamy opiekę nad zabytkami niemieckiej kultury i miejscami pamięci. Od 1992 roku członkowie OSMN opiekują się ostatnim miejscem spoczynku ponad 800 żołnierzy niemieckich w lesie miejskim w dzielnicy Jakubowo.

Od 20 lat organizujemy kursy języka niemieckiego dla osób w różnym wieku i o różnych umiejętnościach językowych. Współpracujemy m.in. z Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach, Państwowym Muzeum Prus Wschodnich w Lüneburgu, Wschodniopruskim Centrum Kultury w Ellingen, środowiskiem akademickim Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, a także z tymi wolontariuszami, którzy aktywnie uczestniczą w dyskusji o wizerunku naszego miasta.

OSMN

Przydatne Linki

Dołącz do Nas

Kontakt

 

Olsztyńskie Stowarzyszenie
Mniejszości Niemieckiej w Olsztynie

ul. Partyzantów 3, Sekretariat (I piętro)
10-522 Olsztyn

tel./fax: 89/523 69 90
tel.: 89/523 69 90, 89/535 97 86

Skip to content