09 lipca 2020

Ślady niemieckości

Znajdź i pokaż je! Ogłaszamy Konkurs „Ślady niemieckości w Twoim regionie”

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce w ramach realizowanej kampanii na rzecz dwujęzyczności polsko-niemieckiej organizuje Konkurs „Ślady niemieckości w Twoim regionie”.

Celem Konkursu, skierowanego do uczniów, jest odnalezienie i ukazanie w dowolny sposób śladów niemieckości w regionach, zamieszkałych przez uczestników konkursu. Poprzez „ślady” rozumiane są wszystkie przedmioty, budynki, symbole, a także doświadczenia, przeżycia, spostrzeżenia odnoszące się w bezpośredni lub też pośredni sposób do niemieckości. Poprzez niemieckość rozumiana jest niemiecka kultura, sztuka, architektura, tradycje, obyczaje widoczne, pozostałe i pielęgnowane we współczesnych czasach.

Organizowanym konkursem chcemy zwrócić uwagę na obecność elementów niemieckości w różnych regionach Polski. Chcemy również pozytywnie wpłynąć na pojmowanie przez społeczeństwo niemieckiego dziedzictwa kulturowego oraz na wzmocnienie identyfikacji z kulturą i językiem niemieckim w regionach w których stanowi to istotny walor kulturowy.

Liczymy na kreatywność uczestników, dlatego też forma nadsyłanych prac konkursowych jest dowolna (np. film, fotografia, grafika, literatura, malarstwo, muzyka, rzeźba, wideo). Interpretacja tematu jest także dowolna i zależy od osoby wykonującej pracę.

Konkurs podzielony jest na trzy kategorie:

  • uczniowie szkół podstawowych
  • uczniowie gimnazjów
  • uczniowie szkół ponadgimnazjalnych

Dla laureatów konkursu przewidziane są cenne nagrody, które wręczone zostaną podczas uroczystej gali!

Termin nadsyłania prac mija dnia 31 października 2013 r. Pobierz regulamin oraz formularz zgłoszeniowy.

Zapraszamy do kreatywnego poszukiwania śladów niemieckości w swoim regionie i tym samym do udziału w naszym konkursie!

Kontakt:

Julianna Pawleta, DWPN Opole, tel. (77) 402 50 15, faks: (77) 402 51 15, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ” style=”font-family: Tahoma, Geneva, sans-serif; text-decoration: none; color: rgb(103, 0, 1);”>julianna.pawleta@haus.pl

Organizatorzy:

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce

Finansowanie:

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec

Skip to content