20 maja 2020

Spotkanie autorskie

Olsztyńskie Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej zaprasza na spotkanie autorskie z Joanną Wańkowską-Sobiesiak poświęcone książce pt. „Tamte lata, tamci ludzie”.

Spotkanie odbędzie się 3 lutego 2020 o godz. 14.00 w Domu Kopernika ul. Partyzantów 3

Książka „Tamte lata, tamci ludzie” opowiada o utworzonych tuż po drugiej wojnie światowej dwóch szkołach: Mazurskim Uniwersytecie Ludowym oraz Warmińskim Uniwersytecie Ludowym. Miały one przygotować młodych mieszkańców dawnych Prus Wschodnich do życia w nowej, polskiej rzeczywistości. Najogólniej rzecz ujmując – miały one pomóc niemieckojęzycznym Mazurom i Warmiakom, czy też Niemcom, którzy nie zdecydowali się na wyjazd do Niemiec, nauczyć się polskiego języka, zdobyć przygotowanie do pracy w gminnej administracji. Na ile pomogły odnaleźć się im w nowym, polskojęzycznym świecie? Na to pytanie autorka znalazła odpowiedź rozmawiając z żyjącymi jeszcze absolwentami tych szkół.

Książkę tworzy m.in. zbiór reportaży oraz cenne wywiady z synami twórców WUL i MUL: profesorem Uniwersytetu w Toruniu Januszem Małłkiem oraz doktorem Tadeuszem Boenigkiem.

Serdecznie zapraszamy

Skip to content