20 maja 2020

Pisarz Miejski: film

Pamiętacie sympatycznego Marcela Kruegera, który był przez pół roku miejskim pisarzem? Okazją do przypomnienia sobie tej postaci będzie film, którego premiera odbędzie się za dwa tygodnie.

Pisarz Miejski zawitał do Olsztyna w maju poprzedniego roku. Mieszkał tu, spotykał się z mieszkańcami,
odwiedzał bardziej i mniej popularne miejsce i dzielił się refleksjami o życiu w naszym mieście aż do października.

– Takie półroczne stypendia przyznawane są od 2009 roku – mówi prezes zarządu Niemieckiego Forum Kultury, Winfried Smaczny. – Dotychczas pisarze miejscy uwieczniali swoje przemyślenia m.in. w Gdańsku, Wrocławiu, Mariborze czy Lwowie. Celem jest upowszechnianie wiedzy o wspólnym dziedzictwie kulturowym Niemców i ich wschodnich sąsiadów. Stypendium jest finansowane jest przez Pełnomocniczkę Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów.

Marcel Krueger urodził się w 1977 roku w Solingen w Nadernii Północnej-Westfalii, a mieszka w Irlandii. Jest pisarzem, redaktorem i tłumaczem. Tematy do swojej pracy znajduje zajmując się historią Europy i podróżując po świecie.

W stolicy Warmii i Mazur pisał m.in. o projektach realizowanych przez lokalną społeczność, o dziejach swojej rodziny, o miejscach, które odwiedzał. Choćby tak: „[Olsztyn] To miasto dużo bardziej doświadczone tragediami i najazdami [niż irlandzki Dundalk]. W zeszłym tygodniu w towarzystwie dziennikarki radiowej Alicji Kulik spacerowałem po Parku Jakubowym (…) Park, przez który szliśmy, to niemalże doskonały symbol przerażających wydarzeń, jakie rozegrały się w tym mieście w przeszłości (…) Wszystkie te tragedie wydarzyły się na przestrzeni niecałych stu lat. A mimo to wciąż znajdują się ludzie, którzy próbują wykorzystywać je do celów politycznych”.

Okazją do ponownego spotkania z Marcelem Krugerem będzie polska premiera filmu o nim. Obraz stworzyli uczniowie Liceum Filmowego w Poczdamie. Wydarzenie odbędzie się 21 lutego (piątek) o 18:00 w Kinie Studyjnym Awangarda 2 (Plac Jana Pawła II 2/3, II piętro).

Skip to content