29 czerwca 2021

Dzień Mniejszości Narodowych

Serdecznie zapraszamy na Dzień Mniejszości Narodowych

dnia 10 lipca 2021, który odbędzie się na świeżym powietrzu, w pięknej nadjeziornej scenerii w Osadzie Kozackiej ATAMAN w Olsztynie, ul. Kanarkowa 54 i rozpocznie się o godz. 11.00.
Spotkanie ma na celu integrację różnych grup, aktywnych stowarzyszeń oraz przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych, zaprezentowanie ich dorobku artystycznego, wydawniczego oraz ukazanie ich bogactwa kulturowego. Wydarzenie ma charakter otwarty, co oznacza, że każdy zainteresowany może wziąć w nim udział.
Zaproszone zostały zespoły, które zadbają o oprawę muzyczną festynu. Wśród nich znajduje się – Zespół Chanajki, który powstał w 2006 roku z fascynacji utworami granymi przez klezmerów i dla ocalenia od zapomnienia muzyki, pieśni jidysz i kompozycji związanych z żydowskimi twórcami z terenu Podlasia, a szczególnie Białegostoku. Kolejny zespół, który mamy zaszczyt ugościć to – HORPYNA – czołowy przedstawiciel ukraińskiej sceny muzycznej w Polsce, istniejący nieprzerwanie od 1999 roku. Przez te wszystkie lata Horpyna ewoluowała od tradycyjnego folku a nawet folkloru przez utwory tradycyjne grane w stylistyce rocka aż do tworzenia własnych kompozycji o folkowo-rockowym brzmieniu. Ponadto gościć będziemy również innych przedstawicieli mniejszości narodowych, które zaprezentują nam swój dorobek kulturalny. W przerwach w występach zespołów będziemy starali się przedstawić poszczególne stowarzyszenia oraz organizacje mniejszości narodowych i etnicznych. Przygotowane zostaną stanowiska, na których każda z tych grup będzie miała możliwość zaprezentowania wydawanych przez siebie książek, czasopism, informacji o swoich organizacjach, rękodzieła, potraw, strojów, płyt CD itp.
W tym roku przygotowaliśmy szereg atrakcji dla najmłodszych, na których czekać będzie m.in.: stoisko z malowaniem twarzy, zabawy integracyjne z chustą, puszczanie wielkich baniek mydlanych, balonowe zoo, wizyta żywej maskotki oraz wiele innych zabaw.
Zarówno dla młodszych jak i starszych fanów motoryzacji zostanie urządzony kameralny pokaz zabytkowych aut.
Będzie nam bardzo miło gościć Państwa 10 lipca od godz. 11.00 w Osadzie Kozackiej ATAman w Olsztynie!
Projekt jest współfinansowany ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Bawarskiego Ministerstwa Pracy, Rodziny i Spraw Społecznych oraz Konsulatu Generalnego RFN w Gdańsku, Stowarzyszenia dawnych mieszkańców Olsztyna z Gelsenkirchen.
Skip to content